اخبار

برگزاری دومین نشست مسئله فرهنگ

به گزارش دفتر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی، جلسه دوم از سلسله نشست های «مسئله فرهنگ» عصر روز دوشنبه چهارم شهریور ماه با حضور محمدباقر خرم شاد( عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)، مصطفی مهرآیین (عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور) در سرای اهل قلم برگزار شد.

برگزاری دومین نشست مسئله فرهنگ

به گزارش دفتر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی، جلسه دوم از سلسله نشست‌های «مسئله فرهنگ» عصر روز دوشنبه چهارم شهریورماه با حضور محمدباقر خرم‌شاد (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)، مصطفی مهرآیین (عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور) در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای جلسه نظام بهرامی کمیل (معاون مطالعات و پژوهش دفتر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی) بعنوان دبیر علمی این نشست هدف از برگزاری سلسله نشست های مسئله فرهنگ را فراهم ساختن بسترگفتگو و هم اندیشی اصحاب فکر و اندیشه، بالندگی دیدگاه ها و بهره برداری جامعه هدف از چنین رخدادهایی عنوان کرد و برای آشنایی مخاطبان گزارش کوتاهی از جلسه قبلی ارایه داد.

در ادامه محمدباقر خرمشاد بعنوان اولین سخنران در پاسخ به این پرسش که مهمترین مسئله یا چالش اصلی و کانونی فرهنگ در جامعه امروز ایران چیست، گفت: بنا به حوزه فعالیت و تحصیلات خود با رویکرد جامعه‌شناسی سیاسی دو پاسخ به این پرسش دارم؛ نخست فعال‌تر شدن و عمیق‌تر شدن شکاف میان تجدد و سنت و دیگری احیای دوگانه سنت و مدرنتیه فرهنگی.
رئیس سابق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دومین مسئله مهم فرهنگ امروز جامعه ایران را مسئله «فرهنگ عمومی» دانست و یادآور شد: فرهنگ عمومی ما دچار آسیب جدی شده است. نمی‌توانیم بگوییم چون فرهنگ موضوعی آمرانه نیست پس کاری هم برای این آسیب‌ها نکنیم و آن‌ها را به حال خودشان رها کنیم تا ببینیم فرهنگ عمومی نهایتا به کجا می‌رود. فرهنگ عمومی مسئله جدی امروز ماست که تصمیم‌گیران حوزه فرهنگ باید آن را به مسئله‌ تبدیل کرده تا راه علاجی برای آن بیایند.
 
مصطفی مهرآیین دیگر مهمان این نشست با ذکر مصادیقی از مسائل و مشکلات جامعه امروز ایران بیان کرد: مسئله و سوال شخصی من این است که چگونه در عصر دلهره و اضطراب می‌توان به آرامش رسید؟ من همه این‌ها را مسئله فرهنگ برای جامعه امروز ایران می‌دانم. راه حل مشکلات هم از دید من تمسک به قصه‌گویی و نیکوکاری است.
او اضافه کرد: یک مسئله اصلی دیگر برای من رابطه متن و قدرت است و اینکه چگونه می‌توان از دل متن انقیاد ساخت برای تثبیت قدرت. چرا متن در راستای تثبیت قدرت حرکت می‌کند و اساسا کل سینما، تئاتر و موسیقی ما تنها روایت یک انسان گمراه است و یک انسان هدایت‌گر که به هم می‌رسند و فرد گمراه باید ارشاد شود.


این استاد دانشگاه افزود: جامعه به تنوع نیاز دارد و تنها تکثر نشان‌دهنده دموکراتیک بودن یک جامعه نیست و باید هرصدایی در جامعه شنیده شود. جامعه‌ای که می‌تواند سرپیچی کند جامعه شادی خواهد بود. انقلاب ۵۷ ما انقلاب شادی بود ولی امروز تنوع از جامعه گرفته شده و همین پاشنه آشیل ما خواهد شد.

پایان این نشست به جلسه پرسش و پاسخ اختصاص داشت.

۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۲۸

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید